Bünyamin PINAR Kimdir?

Paylaşın!

Röportaj:
Biraz kendinizden bahseder misiniz?

1986 Kahramanmaraş doğumluyum. 2005 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Keşfetmeyi seven, sanat, müzik, internet ve tabi ki fotoğraf tutkunuyum. Fizik mezunuyum. 5 yıl boyunca özel okullarda Fizik öğretmenliği yaptım. Sonrasında lise yıllarında başlayan fotoğraf tutkum beni profesyonel düğün fotoğrafçısı olma yoluna çekti.

 Ne kadar zamandan beri fotoğraf çekimleriyle uğraşıyorsunuz?

Aslında fotoğraf hayatımda hep vardı. Ama profesyonel olarak 2015 yılından beri fotoğraf çekimleriyle uğraşıyorum. Kendini sürekli geliştirmek isteyen biriyim. Özel bir üniversitede lisansımı tamamladıktan sonra kendimi geliştirme adına Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'ne başladım ve mezun oldum. Bunun yanında ücretli/ücretsiz özel gün fotoğrafçılığı ve photoshop kurslarına katıldım ve çeşitli sertifikalar aldım.

İlk fotoğraf makinenizi elinize ne zaman aldınız?

Lise yıllarımdaydı. Yani 2000-2001 yılları. Nerden geldiğini şuan hatırlamıyorum ama evde eski filmli bir makinemiz vardı. Onla çok vakit geçirirdim. Üniversite yıllarımda Sony’nin yeni bir kompakt fotoğraf makinesi çıkmıştı. Bir süre onunla çekim yaptıktan sonra 2015 yılında Profesyonel DSLR makinelere geçiş yaptım. Tabi onun heyecanı çok ayrıydı 🙂

Neden fotoğrafçı olmak istediniz ve sizi buralara kadar sürükleyen ne oldu?

Aslında fotoğrafçı olmayı hiç hayal etmemiştim. Öğretmen olarak hayal ederdim kendimi ve bir süre öğretmenlik mesleğini yaptım. Ben kader diyorum biraz bu duruma, belki de farkında olmadan içimdeki tutku beni bu yola sürükledi. (İyi ki sürüklemiş ) Fotoğraf çekmeye başladığımda zamanın nasıl geçtiğini farketmiyorum bile. Bu tutkunun beni heyecanlandırmasını çok seviyorum. Tüm bunlardan sonra fotoğrafçılık, yaparken eğlendiğim bir meslek haline geldi.

Uzmanlık alanınız nedir ?

Düğün fotoğrafçılığı uzmanlaştığım, her an üstüne birşeyler katarak ilerlediğim alan. Ama bunun dışında; nişan,söz, mezuniyet, aile çekimleri de var. Anlayacağınız çoğu özel günlerin fotoğraflar çekimlerini gerçekleştiriyorum. Ayrıca web tasarımı ve kaligrafi sanatı uğraştığım alanlar arasında.

İstanbul dışında çekim yapabiliyor musunuz?

Son zamanlarda bana çok sorulan sorulardan biri. Evet, tarihler uygun olduğu sürece şehir dışına çıkıyorum. Ayrıca farklı mekanlarda çekim yapmak beni de besliyor.

Gününüzün ne kadarını fotoğrafa ayırıyorsunuz?

Tamamını desem 🙂 Fotoğraf çekmek değil sadece, çekilen fotoğrafların editlenmesi, kolajlanması, albüm tasarımı, slayt gösterisi derken saatler su gibi akıp gidiyor. Ama bu durumdan hiç şikayetçi değilim. “Tutkunuzu takip ederseniz, asla çalışmak zorunda kalmazsınız” cümlesi tam bana göre 🙂

Size göre özetle fotoğraf nedir?

Bana göre fotoğraf, ona baktığında sende duygusal birşeyler hissettirmesidir. Bu duygusallık bazen bir gülümsemedir, bazen ise bir hüzündür.

Çektiğiniz bir fotoğrafın ‘iyi’ olduğunu nasıl anlıyorsunuz?

İyi ya da güzellik göreceli birşeydir. Bana göre iyi fotoğraf, ona baktığımda bende “işte bu!” duygusu oluşturan fotoğraflardır.

İnsanların en özel anlarına fotoğraflarınızla eşlik ediyorsunuz. Bu size neler hissettiriyor?

Mutluluk sebebim... İnsanların mutluluğu ile mutlu olan, beslenen birisiyim. Onlarla heyecanlanıp, onlarla gülüp, onlarla duygulanıyorum. Her çekimden kendime bir paye alıyorum. Ufkumu açıyorum. Yeni insanlar tanıyıp, hayatıma sürekli yenilikler katıyorum.. Özetle; nefes alıyorum....

Çekim yaparken çok zorluk yaşadığınız oluyor mu?

Olmaz olur mu 🙂 Bir kere o gün çekimini yaptığım kişilerin yaşam koçu oluyorum. Herşeyleriyle birebir ilgileniyorum. En kötü anlarda bile enerjimi ve motivasyonumu asla kaybetmiyorum. Aksine herkesi motive etmeye çalışıyorum.

Bitti.